Trenutno je poznato više od 25.000 vrsta orhideja, a znanstvenici s vremena na vrijeme pronalaze sve više i više vrsta.
Orhideje, za razliku od većine cvijeća, ne uzrokuju alergije. Aroma orhideja vrlo je raznolika: od najnježnijih aroma s primjesama meda i vanilije do mirisa pokvarenog mesa.
Neke orhideje rastu na drveću, koristeći ga kao oslonac, druge žive na strmim liticama, puštajući korijenje u pukotinama između kamenja, a postoje orhideje koje žive pod zemljom – uopće ih ne oprašuju pčele, već podzemne životinje (zanimljive činjenice o pčelama).
Neke vrste orhideja koje zahtijevaju oprašivanje pčelama i muhama prilagodile su se imitirati gotovo točne kopije ženki ovih insekte, kao i ispuštaju mirise koji privlače mužjake.
Orhideje su jedna od najstarijih biljnih obitelji koja se pojavila na planetu prije otprilike 145 milijuna godina.
Orhideje su nevjerojatne u svojoj raznolikosti i uspijevaju rasti po cijeloj Zemlji, s izuzetkom Antarktika.
Neke vrste orhideja su predatori, hrane se malim kukcima.
Najmanji cvijet nalazimo kod vrste orhideje Platystele jungermannoides – promjera oko 1 mm.
Prirodna vanilija, jedan od najskupljih i najtraženijih začina na svijetu, zapravo je mahuna jedne vrste orhideje.
Neke vrste orhideja žive i do 90-100 godina, pa čak i više.
Pelud drevne orhideje jednom je pronađen na pčeli zatočenoj u jantaru, koji je star otprilike 15 milijuna godina.
Tijelo najveće orhideje može doseći 35 metara dužine.
Orhideje pripadaju najvećoj obitelji cvjetnica.
Orhideje se također naširoko koriste u tradicionalnoj istočnjačkoj medicini , parfumerija i začini.
Poznati znanstvenik Charles Darwin posvetio je zaseban znanstveni rad metodama oprašivanja orhideja, sadržavajući puno primjera i detalja o cvijeću koje ga je obožavalo.
Unutar jedne orhideje može se pojaviti i do 4.000.000 sjemenki, što čini ove biljke su vodeće među cvjetovima u pogledu produktivnosti sjemena.
Rezane klice orhideje ostaju svježe u vazi dulje nego bilo koje drugo cvijeće. Najskuplje orhideje na svijetu “Gold Kinabalu” prvi put cvatu tek u dobi od 15 godina. Zbog svoje rijetkosti i jedinstvenosti, ove mladice orhideja vrijede i do 5000 dolara. Ovaj cvijet raste u Maleziji.
Orhideja se smatra plemenitim cvijetom, a ovaj cvijet je cijenjen u mnogim svjetskim kulturama. U staroj Kini, na primjer, riječ “orhideja” značilo poštovanje i dobru kvalitetu.
Aljaska, začudo, ima više vrsta orhideja nego bilo koja druga američka država. Aroma nekih vrsta orhideja je nevjerojatno ugodna, dok cvjetovi drugih vrsta mogu užasno smrdjeti, poput pokvarenog mesa. U prosjeku godišnje uzgajivači otkriju ili uzgoje oko 250 novih vrsta orhideja.
Orhideje su neobično žilave biljke, mogu se naći čak iu tundri, na strmim liticama, pod zemljom, u pustinji, planinama, pa čak i na gornjim granama drveća.
Vjeruje se da se najbogatija zbirka orhideja na svijetu može vidjeti u parku stvorenom za ovo cvijeće u Singapuru – raste oko 60 tisuća različitih biljaka ove porodice.
Salep je vrlo popularno piće u nekim istočnim zemljama. Pravi se od gomolja određene vrste orhideja. U cijeloj povijesti proučavanja ovog cvijeća, uzgajivači i botaničari uzgojili su oko 250.000 njihovih vrsta, ali sada ih je deset puta manje. njih, budući da velika većina hibrida ostaje nepotražena.
U Londonu se nalazi poznati botanički vrt Kew, poznat po činjenici da sadrži ogromnu kolekciju orhideja, a neki od tih cvjetova već su gotovi staro stotinu godina.
Prebrojimo li svo cvijeće na Zemlji, ispada da orhideje čine oko 10% njihovog ukupnog broja, računajući i umjetno uzgojene vrste.
Cvjetovi nekih vrsta orhideja izgledaju poput pčela, drugih poput mušica, a ima i takvih koji izvana vrlo podsjećaju na figuru golog čovjeka